Poli a jucat slab luni, mai ales prin prisma rezultatului. De-a lungul partidei aveam mereu impresia că ar trebui şters pe jos cu Pandurii, care erau extrem de firavi în defensivă şi lăsau mai mereu mijlocul liber, dar în ciuda acestui fapt, ocaziile de gol nu s-au înghesuit să apară.

Exceptând nişte şuturi de la distanţă, Magera pe poartă, Curtean mereu mult pe lângă, Maxim între cele două extreme, prima repriză nu a prezentat alte momente de stres optimist. Gazdele puteau marca la o fază pe stânga, unde Maxim a fost cam uşor depăşit în câteva rânduri, dar Orac a trimis peste din poziţie ideală.

Repriza a doua a fost dominată şi mai clar de Poli, dar Goga a ratat din poziţii bune, şuturile pe poartă au fost parate, iar golul aparent al lui Cociş din minutul 88 nu a fost validat.

De ce Sabău a ales să nu facă nicio schimbare, să nu dinamizeze atacul cu viteza lui Popovici în locul letargiei lui Curtean, mi-e greu de înţeles. În rest, rămân cu impresia că Pandurii trebuiau bătuţi la scor după fragilitatea şi indecizia pe care le-au arătat, dar potenţa redusă din punct de vedere ofensiv a fost ceea ce a unit cele două echipe în această seară.

Poli: Taborda (6) - Luchin (5,5), Cisovsky (6), Nibombe (6), Maxim (5,5) - Curtean (4,5), Bourceanu (5,5), Sepsi (6) - Cociş (5,5), Magera (5,5), Goga (5)

Schimbări:

NICIUNA (!?)